Nefrologia

Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób nerek i układu moczowego tj. moczowodów pęcherza moczowego i cewki moczowej . Zajmuje się  ostrymi i przewlekłymi zmianami  czynności nerek  zarówno  ich czynności wewnątrz jak i zewnątrzwydzielniczej oraz zakażeniami układu moczowego.

Na układ moczowy składają się: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Główna funkcja układu moczowego polega na utrzymywaniu równowagi płynów ustrojowych poprzez produkowanie i wydalanie moczu. Nerki filtrują 72 litry krwi w ciągu godziny i są odpowiedzialne za to, aby wszystkie substancje szkodliwe dla zdrowia oraz zbędne produkty procesów metabolicznych były usunięte z organizmu.

Specjaliści z dziedziny nefrologii głównie zajmują się diagnostyką i leczeniem przewlekłych i nawracających schorzeń tego narządu m.in. przewlekłej choroby nerek (podwyższony poziom kreatyniny w surowicy krwi) i zakażeń układu moczowego, które są drugim co do częstości występowania zakażeniem organizmu, częstym zwłaszcza u kobiet.