USG

Ultrasonografia jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Badanie USG jest bezpieczne i bezbolesne, a przy tym cechuje się dużą dokładnością. Może być wykonywane w każdym wieku. USG to bezinwazyjne badanie pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Dzięki niemu można w łatwy sposób ocenić położenie, wielkość oraz strukturę poszczególnych narządów. Badanie pokazuje także wszelkie zmiany powstałe w ciele pacjenta, takie jak różnego rodzaju guzy, torbiele, włókniaki, czy zmiany nowotworowe.

Ultrasonografia wykorzystywana jest w celu diagnozowania i rozpoznawania schorzeń, oraz monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Dzięki dużej dokładności jest również jednym z podstawowych badań profilaktycznych, pozwalającym na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży, USG jest głównym badaniem kontrolnym wykonywanym w celu oceny prawidłowego rozwoju płodu.

Badanie USG może być wykonywane przez osoby w każdym wieku, począwszy od noworodki aż po seniorów, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Duża różnorodność głowic do aparatu USG sprawia, że można zbadać niemal każdy fragment ciała. Niemal, gdyż w niektórych przypadkach, takich jak np. badanie płuc czy kości, stosuje się inne badania obrazowe- prześwietlenie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. 

W Epimedical wykonujemy: 

  • USG jamy brzusznej,

  • USG naczyń trzewnych,

  • USG tarczycy,

  • USG piersi,

  • USG ginekologiczne (transwaginalne),

  • USG naczyń domózgowych (tętnic szyjnych i kręgowych)

USG jamy brzusznej

Wskazania do wykonania

Wykonanie USG jamy brzusznej jest wskazane zwłaszcza w przypadku diagnostyki dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. Obszar ten obejmuje wiele narządów wewnętrznych, dlatego też aby precyzyjnie określić przyczynę bólu brzucha, pacjent często zostaje skierowany na badanie ultrasonograficzne. Pozostałymi przesłankami do wykonania tego badania są m.in. choroby wątroby, trzustki, nerek, dróg żółciowych, problemy trawienne, czy też nagła utrata wagi.

USG jamy brzusznej – jak się przygotować?

W przeddzień badania należy zastosować lekkostrawną dietę, unikając zwłaszcza potraw smażonych oraz napojów gazowanych. Badanie wykonuje się na czczo, w przypadku osób dorosłych co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Jako że nadmiar powietrza w żołądku i jelitach może zaburzyć obraz, przed badaniem zaleca się zastosowanie środka przeciw wzdęciom. Z tego samego powodu należy także ograniczyć palenie papierosów i żucie gumy, gdyż może to spowodować nieświadome połknięcie powietrza. Sam dym papierosowy utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu badanego obszaru. Przed badaniem należy wypić także około 1 litra niegazowanej wody, tak aby jak najbardziej wypełnić pęcherz moczowy. Jeżeli jest to możliwe, na badanie trzeba zabrać ze sobą wyniki poprzednich USG.

USG – obrazowa diagnostyka tarczycy

Wskazania do USG tarczycy

Ultrasonografia tarczycy umożliwia ocenę wielkości, położenia oraz struktury tego gruczołu. Podczas badania można stwierdzić ewentualną obecność mikrozwapnień lub zmian ogniskowych. Ocenie podlegają także okoliczne węzły chłonne. Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są m.in. nieprawidłowości w badaniach hormonalnych krwi, częste duszności, powiększone wole, trudności z przełykaniem czy uporczywa chrypka. Tarczycę warto zbadać także wówczas, gdy u pacjenta zaobserwowano nagłą i niespodziewaną zmianę masy ciała lub utrzymującą się dłuższy czas nadmierną senność. Ultrasonografia tarczycy powinna być wykonywana profilaktycznie przez osoby mające genetyczne predyspozycje do powstawania nowotworów tarczycy. W takich przypadkach badanie należy wykonywać raz na rok. W pozostałych sytuacjach profilaktyczne badanie tarczycy powinno być robione raz na trzy lata.

Warto systematycznie wykonywać badania diagnostyczne, aby zapobiegać chorobom tarczycy, a tym samym zwiększyć szansę na wczesne rozpoznanie i wyleczenie. USG tarczycy jest bardzo popularnym i stosunkowo tanim badaniem wykorzystywanym w profilaktyce i diagnozowaniu chorób tarczycy.  

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych 

USG Dopplera tętnic szyjnych oraz kręgowych to jedna z najlepszych metod diagnostyki, na przykład w przypadku udaru mózgu czy zawału serca. Najważniejsze wskazania do jego wykonania oraz  specjalne przygotowanie się do badania opisujemy poniżej.

Kiedy trzeba zgłosić się na badanie?

Zbyt mało ruchu i niewłaściwa dieta – to dwie najczęstsze przyczyny doprowadzające do powstania zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych (domózgowych). W efekcie tego dochodzi do zwężenia tętnic, następstwem czego najczęściej jest udar mózgu lub zawał serca. Tylko jego wczesne wykrycie może  pomóc w zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia. Kiedy lekarz może wydać skierowanie na badanie? Na liście najważniejszych wskazań znajdują się: bóle i zawroty głowy, rodzinne obciążenie udarem mózgu lub zawałem serca, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, podwyższone ciśnienie krwi, objawy neurologiczne związane z niedokrwieniem ośrodkowego układu nerwowego, miażdżyca, urazy szyi oraz stwierdzenie obecności patologicznego szmeru nad tętnicami szyjnymi.

Ponadto do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pretendują również zaburzenia wzroku, równowagi i pamięci. Lekarz może je zlecić także wtedy, gdy pacjent skarży się na szumy w uszach, bądź informuje o częstych omdleniach lub zamroczeniach. Wskazanie do badania stanowią też epizody kilkuminutowej nagłej utraty wzroku. Ten rodzaj badania wykonuje się również profilaktycznie, szczególnie w przypadku:

  • mężczyzn po 60 roku życia,

  • osób otyłych,

  • odporności na insulinę,

  • zaawansowanych palaczy.

Ich żyły szyjne i kręgowe są bowiem bardziej narażone na zator, niż chociażby u osób aktywnych czy utrzymujących odpowiednią masę ciała.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Także podeszły wiek nie ma tu znaczenia, a wprost przeciwnie – jest on na liście głównych wskazań do profilaktycznego wykonania USG Dopplera.

Cel USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Metoda ta pozwala przede wszystkim ocenić stan tętnic. Badanie to służy też do pomiaru szybkości przepływu krwi w widocznych tętnicach. Diagnosta widzi gdzie krew płynie zbyt wolno, a gdzie za szybko. Poza tym pozwala ono zauważyć, w którym miejscu krew się cofa na skutek niedomykania zastawek żylnych. Przystawka dopplerowska daje też ogląd co do przekroju oraz wydolności badanych tętnic. Często za jego pomocą wykrywa się również obecność silnie ukrwionych guzów nowotworowych. Badanie to służy też do monitorowania rozwoju wykrytych zmian miażdżycowych. Znajduje także swoje zastosowanie przy ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Jak się przygotować do badania?

Na badanie należy przyjść bez biżuterii na szyi oraz w ubraniu, które pozwoli na jej swobodne odkrycie. Pacjent powinien mieć przy sobie  skierowanie na badanie oraz ewentualne wcześniejsze wyniki badań.

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych pomaga wcześniej stwierdzić obecność zmian miażdżycowych, a tym samym zminimalizować ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Warto je wykonać w dobrym, wyspecjalizowanym gabinecie diagnostycznym. Na takie badanie można zdecydować się, jeśli wiemy, że w naszej rodzinie wcześniej już wystąpiły przypadki zachorowań na zawał serca czy udar mózgu.